Architektura konfliktu

Pierwszym wielkim osiągnięciem w kształtowaniu przestrzeni w XX wieku, były okopy. Nigdy wcześniej nie użyto ich na tak wielką skalę jak podczas I wojny światowej. Rowy, w które żołnierze zostali wbici przez ciężkie karabiny maszynowe i artylerię, rozciągały się łącznie na długości ponad 800 km. Pruskie Ministerstwo Wojny zalecało swojej armii budowę innowacyjnych okopów z żelbetu. Choć materiał ten stosowano wcześniej (beton zbrojony został wynaleziony w połowie XIX w.), to wojna przyczyniła się do lepszego opanowania technologii i szerszego użycia jej w czasie pokoju do celów cywilnych – tak było np. w Wielkiej Brytanii, gdzie firmy budowlane wcześniej opierały się nowinkom technicznym.

Zbrojenie w nieukończonym bunkrze niemieckim 1917

Innowacje w konstruowaniu schronów i koszarów były także zasługą znanych później architektów. W 1942 Buckminster Fuller zaprojektował np. lekkie stalowe baraki mieszkalne Dymaxion Deployment Unit, które mimo szumnej nazwy, były po prostu lekko przerobionymi spichlerzami produkowanymi przez firmę Butler. Fuller podjął też próbę przerobienia ich na innowacyjne domy mieszkalne, ale poniósł porażkę. Później, w czasie Zimnej Wojny, kopuły geodezyjne Fullera były wykorzystywane przez US Army jako hangary i osłony radarów.

Dymaxion Deployment Unit (II Wojna Światowa)

Spiże Butlera przerobione na domy

Kopuła pokryta włóknem szklanym mieści radar amerykańskiego systemu obronnego DEW

Pier Luigi Nervi  na początku kariery wykorzystywał prefabrykowane elementy betonowe do budowy hal dla samolotów bojowych Mussoliniego (Orbetello, 1938). Wcześniej, kilka lat po samozwańczym obwołaniu się przez duce Głową Rządu i ogłoszeniu odbudowy Imperium Rzymskiego, Nervi zaangażował się w projekt odważnego zadaszenia trybuny stadionu we Florencji (1931). Była to super nowoczesna konstrukcja, która wpisywała się w lansowaną przez faszystów koncepcję siły witalnej, realizowanej w sporcie. W oparciu o te doświadczenia Nervi realizował później imponujące żelbetowe obiekty na całym świecie.

Konstrukcja hangaru z żelbetowych prefabrykatów - Pier Luigi Nervi 1929-41

Zadaszenie stadionu we Florencji - Pier Luigi Nervi 1932

Korzystałem m.in. z: Keith Mallory, Arvid Ottar, The Military Client w: AD/12/72

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: