Domy dla Ameryki

Jednym z powodów rozwoju budownictwa socjalnego w Niemczech i Wielkiej Brytanii po I Wojnie Światowej była konieczność poprawy standardu życia weteranów. Pod hasłem „domy dla naszych bohaterów” powstawały osiedla oparte na idei miast zielonych. W Stanach Zjednoczonych podobny problem wystąpił po 1945. Kobiety zatrudnione w sektorze obronnym musiały zwolnić miejsce wracającym mężczyznom – niewątpliwie wszyscy oczekiwali rekompensaty od państwa. Rozpoczęto budowę częściowo prefabrykowanych osiedli – tzw. tract-housing. Miały być one realizacją wyobrażeń o idealnym domu z ogrodem. Wytyczne urbanistyczne definiowały niewielkie różnice w kolorystyce, wielkości i detalach poszczególnych budynków.

Levittown na Long Island w NY – 1947

Amerykański artysta Dan Graham ukazał zasadę konstruowania osiedli wg ich wewnętrznej logiki. Suchy, analityczny opis prowadzi artystę do konkluzji, że są to osiedla poza wszelkimi standardami dobrej architektury. Dom i teren pozbawione są organicznego związku – to oddzielne części w ogólnym, narzuconym, syntetycznym porządku. W przeciwieństwie do elitarnej sztuki, osiedla te były obiektami powstającymi masowo, poza galeriami i tym samym kształtowały powszechny system wartości i odniesień przestrzennych czy estetycznych. Analiza Grahama, opublikowana w czasopiśmie poświęconym sztuce, zdaje się być w wyrazem bezsilności artystów wobec innych czynników sprawczych takich jak ekonomia, polityka, budownictwo.

Dan Graham – Homes for America 1967

Dan Graham – Homes for America 1967 (fragmenty: warianty wejścia i próbka koloru elewacji „zieleń trawnika”)

Dzisiejsze Homes for our Troops w USA niewiele się jednak zmieniły. Tradycyjne formy są nadal utożsamiane z bezpieczeństwem, choć to tylko atrapy.

Dzisiejsze domy dla naszych żołnierzy – USA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: