Człowiek jako element konstrukcji

Kolumny w kształcie ludzi były stosowane już w antyku. Aż do początku XX w. kanoniczne wyobrażenia nagich kobiet i mężczyzn bezpruderyjnie wspierały nadproża, balkony i wykusze. W modernistycznej architekturze całkowicie zanikły nawiązania do natury. Wyjątkiem jest parking Konstantina Melnikova dla Paryża, który podnosi nagi atleta. Poczynając od reklam na budynkach, figury ludzi spłaszczyły się do murali i zdjęć. Co więcej, stały się bardziej pruderyjne.

Ateny

Most – garaż w Paryżu – Konstantin Melnikov 1925

Częściowo pałeczkę przejęli artyści. Jednak nie używali wyobrażeń, a raczej własnych ciał. Jednym z najbardziej znanych jest performance Mariny Abramović. Stanęła z partnerem w przejściu tak, aby goście musieli przeciskać się między ich nagimi ciałami. Pomijając, różne wątki, które porusza ta akcja – artyści stali się elementem architektonicznym, framugą drzwi.

Imponderabilia – Abramović/Ulay 1977

W otwór drzwiowy wpisał się też Sherman Fleming alias RodForce. Drewniane krawędziaki zostały docięte tak, aby pasowały między ciało artysty a futrynę. W ten sposób – jakby współczesna, czarnoskóra wersja człowieka witruwiańskiego – Fleming wytrwał 35 minut. Potem odszedł i drewno się posypało.

Coś podobnego do życia – RodForce 1979

Zwykłą deskę wykorzystał Charles Ray, poszukując relacji strukturalnej pomiędzy ciałem a belką. Praca wydaje się być komentarzem do antycznych posągów, odczarowaniem wyidealizowanych postaci wpisanych w konstrukcję. Bo dziś trudno wyobrazić sobie nagą kobietę we współczesnym kanonie piękna (jeśli taki istnieje) wspierającą balkon w bloku.

Belka i i II – Charles Ray 1973

Reklamy
1 comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: