Raine Karp ma to gdzieś

Raine Karp – Linnahall w Tallinie 1980

„Jestem stary. A starego człowieka nie bardzo obchodzą sprawy na Ziemi. Zajmują mnie istotniejsze tematy.”  Raine Karp – niegdyś najważniejszy architekt Tallina – ma dzisiaj opinię o sobie i swoich budynkach w nosie. Chcą burzyć – nie przeszkadza mu, krytykują – rozumie dlaczego i się nie obraża. Był architektem związanym z komuną. Wysoko postawionym urzędnikiem, ale bez legitymacji partyjnej. Dużo budował i mógł podróżować poza ZSRR, chociaż nie podobał się kacykom. Był kreatywny i oryginalny, ale  młodzi odepchnęli go za związek z aparatem władzy.

Raine Karp – Linnahall w Tallinie 1980

Jego opus magnum to budynek Linnahall w Tallinie. W 1980, kiedy powstał, nazywał się Pałacem Sportu i Kultury V.I. Lenina. Obiekt jednak nie przypomina pałacu, jest bardziej nabrzeżnym wałem, na który można wejść po monumentalnych schodach i (przechodząc nad linią kolejową) dostać się do morza z samego centrum miasta. Wewnątrz płaskiej mastaby ukryto salę koncertową, bezpośrednio nad wodą zlokalizowano lądowisko dla helikopterów. Dzisiaj obiekt nie działa, nikt nie chce go kupić, bo nie spełnia żadnych standardów, a konstrukcja żelbetowa się sypie… Ale architekci zaczęli go bronić.

Raine Karp – Linnahall w Tallinie 1980

Za komuny Linnahall miał być pomnikiem – był jedynie cokołem. Dzisiaj władza chce się go pozbyć – on trwa jak wał przeciwpowodziowy. Raine Karp to niewygodny gość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: