Najbardziej wpływowy architekt XX wieku

Malcolm Gladwell, autor bestsellera Outliers, zasugerował na łamach New Yorkera, że oto mamy prawdopodobnie do czynienia z najbardziej wpływowym architektem XX wieku. Jest nim… Victor Gruen.

Victor Gruen (w kapeluszu)

Jeszcze jako Victor Grünbaum wyemigrował z Austrii w 1938 (po Anschlussie) do Stanów Zjednoczonych. Zrobił tam zawrotną karierę jako planista i architekt. Sławę przyniosły mu shopping malle – wolnostojące magazyny na przedmieściach, wewnątrz których projektował dwukondygnacyjne alejki handlowe ze schodami ruchomymi –  pułapki na klientów. Dziesiątki sklepów pod jednym dachem, uliczki i placyki z zielenią, nad nimi świetliki i galerie, a dokoła budynku darmowy parking – w latach 50. XX wieku, wszyscy przyjmowali te rozwiązania entuzjastycznie, prasa lokalna za nowe miejsca pracy i wartości społeczne (!), opiniotwórcze tygodniki krajowe za nowatorskie rozwiązania przestrzenne i muzykę umilającą zakupy.

Southdale Center w Minneapolis

Jednym z pierwszych malli na świecie było Centrum Northland w Detroit, kolejną ważną realizacją Gruena było Southdale Center w Minneapolis. Choć architekt, myśląc po europejsku, planował w ich otoczeniu szkoły i osiedla mieszkaniowe, myślący po amerykańsku developerzy, nigdy ich nie realizowali, oczekując szybkich zysków. Gruen wkrótce zorientował się, że przyczynił się do destrukcji miast i społeczności lokalnych. W latach 70. wrócił do Austrii, wypierając się bękartów, zalewających całe Stany. Wirus, który wywołał, rozprzestrzenił się jednak także  po  starym kontynencie.

Northland Center w Detroit – Victor Gruen

Patrząc dziś na przedmieścia naszych miast – trudno oprzeć się wrażeniu, że Gruen jest jednym z najbardziej istotnych architektów XX wieku i drugim z Austriaków, który wpłynął tak destrukcyjnie na nasze otoczenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: