Okno

Hitler ostatecznie nie zaakceptował modernizmu. Ale w projekcie domu w Obersalzbergu sam naszkicował wielkie okno – na wskroś modernistyczny element przebudowy starej górskiej chaty. Wódz był z niego dumy, chwaląc się, że jest największe na świecie. W istocie panoramiczny widok na Alpy musiał zapierać dech w piersiach – tym bardziej, gdy okno zsuwało się w dół, chowając w ścianie niższej kondygnacji. Mając przed sobą taką panoramę można było snuć najbardziej szalone koncepcje. Po zbombardowaniu Berghofu przez RAF, wielki otwór w ścianie fascynował żołnierzy alianckich, którzy niejednokrotnie fotografowali się w nim, na tle pasma górskiego. Krytycy z rozpędu ocenili okno jako przeskalowane i niedopasowane do charakteru budynku. Trudno się nie zgodzić, że szkice Hitlera były kiczowate i pozbawione wyczucia, ale i ślepej kurze…

Berghof po zbombardowaniu przez RAF

Fragment rzutu piwnicy z kieszenią na okno

Szkic Hitlera

3 comments
 1. Górska siedziba Hitlera [Berghof] była niefunkcjonalna i stanowiła przedmiot kpin Speera, który szydził, że przy północnym wietrze w salonie z wielkim oknem śmierdzi benzyną, ponieważ Hitler umieścił go, niczym czwartorzędny student architektury, nad garażem.
  ___
  Janusz L. Dobesz, Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy

  :-)

  • Lukasz said:

   Ha :) Speer chyba musiał kpić sobie w więzieniu podczas procesów norymberskich, albo później żeby się trochę zdystansować od wodza w oczach opinii publicznej. Garaż rzeczywiście był obok, ale widok pierwszorzędny – może można było zrezygnować z garażu… Dobesz pisze fajnie i wyraziście – to mi się podoba.

 2. miastomasamaszyna said:

  BTW czy rzeczywiście było ono wówczas największe na świecie? Musiałoby być większe od okna na klatce schodowej w gmachu Bauhausu w Dessau (a to było na tyle wielkie, że w DDR nie mieli możliwości technicznych go przywrócić i podzielili na kawałki, dopiero od niedawna znów jest w całości).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: