Dobijanie miasta

W lutym 1956 Nikita Chruszczow wyparł się ideologii stalinowskiej. W Polsce nastąpiła odwilż. Pojawiły się nowe formy w architekturze, nowa sztuka, magazyny, filmy. Niektóre z nich były odważną krytyką stanu państwa w 11 lat po wojnie.

Nikita Chruszczow przemawia 1956

W dokumencie Miasto na Wyspach z 1958 autorzy przedstawili obraz Warszawy bez cienia propagandy. Zauważyli, że większość nowej zabudowy powstaje poza centrum, które wciąż świeci pustkami i nie ma powodu tam przebywać. Było to jedno z celowych działań komunistów wymierzonych w więzy społeczne. Chodziło o rozbicie wymiany intelektualnej, która mogła mieć miejsce w przestrzeniach publicznych zdrowego centrum. Od czasu rewolucji sowieci doskonale zdawali sobie sprawę z mocy ulic, które – przy pomocy modernistów – niemal udało im się wymazać.

Miasto na wyspach 1958

Miasto na wyspach 1958 - w tle pałac kultury

Miasto na wyspach 1958 - centrum

2 comments
 1. Tomasz Wiszniewski said:

  Mimo wszystko, choć projektowane od nowa przez socjalistów, miasto Warszawa dziś świetnie zdaje egzamin i wciąż funkcjonuje sprawnie mimo zmian, które w międzyczasie targały społeczeństwem.

  Siatka komunikacyjna wciąż się sprawdza, dzięki czemu korków jest mniej niż we Wrocławiu, mimo że populacja miasta jest kilka razy większa.

  Centrum jest nie tylko węzłem komunikacyjnym, ale także miejscem spotkań, płótnem dla sztuki miejskiej i sceną dla wielu wydarzeń, zorganizowanych i spontanicznych.

  Centrum jest dziś sercem miasta. Jednym z wielu, ale najmocniej tętniącym życiem.

  • Lukasz said:

   Pewnie tak. W końcu minęło parę lat od Stalina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: