Atomowa bajka o Communitas

Bracia Goodman byli amerykańskimi Żydami. Paul ujawnił swój biseksualizm już w latach 40. XX w. Percival wyznał, że jest agnostykiem nawróconym przez Hitlera. W 1947 razem wydali książkę pt. Communitas – środki utrzymania i sposób życia. Wyjaśniali w niej jak budować miasta w USA. Napisali ją tuż po tym jak ich armia zrzuciła dwie atomówki na Japonię. Dla humanistów atak ten musiał być równie wstrząsający jak ujawnienie prawdy o ostatecznym rozwiązaniu. Co więc spowodowało, że bracia napisali książkę o urbanistyce w takim czasie?

Hiroszima 1945

Ich miasto miało plan koła. Mogło być zainspirowane wizjami Ebenezera Howarda. Albo symbolicznym rzutem kibuca, jak ten w północnym Izraelu zaprojektowany przez Richarda Kaufmana. Albo miastami obronnymi z Renesansu. Albo zdjęciami zniszczonych Hiroszimy i Nagasaki, które publikowane były z nałożonym wykresem eksplozji.

Communitas z lotu ptaka

W wyniku nawrócenia Percival przez resztę życia projektował synagogi. Paul figurował w aktach CIA jako wywrotowy homoseksualista. Mieli powody by być wściekli. Napisali jednak: Ta książka nie jest aktem oskarżenia amerykańskich zwyczajów, ale poszukiwaniem możliwości ich oczyszczenia i rozwinięcia. A potem: Choć to zagmatwane, jest to mieszanka sprzecznych motywów, generalnie jednak spójnych. Czy jednym z motywów mogła być złość?

Perspektywa wnętrza domu towarowego

Sercem miasta miał być wielki dom towarowy. Obiekt o promieniu 1 mili miał niekończące się okno wystawowe. Ich teoria opierała się na wizji społeczeństwa o nieustającym łaknieniu. Pisali wprost: uczucie braterstwa i ambicji – nie mówiąc już o pożądaniu seksualnym –  czynią kupowanie imperatywem. Mając na względzie wydarzenia w Azji i Europie, trudno pojąć ich projekt jako otwartą akceptację celów cywilizacji.  Czym więc mogło być to miasto?

Dziwna inspiracja dla projektu urbanistycznego

Koncepcyjny plan koła jest podobny do wykresów eksplozji atomowych. Czyżby było to miasto, które łatwo wysadzić? Idealny cel militarny, jako przeciwieństwo renesansowych twierdz? Ile ofiar było by więc potrzeba? Może 5 do 6 milionów – tyle co Holocaust? Cóż, jest to populacja, dla której zaprojektowano Communitas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: