Lęk

W Lokatorze – filmie będącym adaptacją powieści Rolanda Topora – Roman Polański przenosi widza do mrocznej paryskiej kamienicy. Młody człowiek wprowadza się do małego mieszkania z widokiem na dziedziniec. Im dłużej tam przebywa, tym bardziej przygniata go gęsta atmosfera otoczenia. W gorączce widzi dom zdeformowany: podłogi się pochylają, schody tworzą abstrakcyjną figurę, pokój się wydłuża. W sensie architektonicznym można by opisać tę przestrzeń jako: płynną, dynamiczną i zróżnicowaną. Po prostu pozytywnie. Jednak Polański użył jej do wyrażenia własnych lęków.

Roman Polański - Lokator

W 2009 roku szwajcarskie służby aresztowały Polańskiego na lotnisku w Zurychu w związku ze sprawą, która wydarzyła się 31 lat wcześniej w domu Jacka Nicholsona. Po pobycie w więzieniu, reżyser trafił do aresztu domowego w Gstaad. Czuł się tam bezpiecznie i spokojnie, cytując jego żonę Emanuele Seigner. W prasie pojawiły się zdjęcia niedawno zbudowanej tradycyjnej górskiej chaty ze spadzistymi dachami o nazwie Milky Way. Takie naiwne podejście do architektury dziwi w przypadku twórcy China Town.

Rezydencja Milky Way

Przebywając w Gstaad, Polański montował swój nowy film Autor widmo z udziałem Ewana McGregora i Pierce Brosnana. Rzecz dzieje się na tajemniczej wyspie, gdzie bohaterowie są odcięci od świata. Autor widmo pracuje w pretensjonalnym, neomodernistycznym domu z wielkimi oknami i czarno-białymi ścianami. To całkowite przeciwieństwo rustykalnej rezydencji w górach szwajcarskich. Architektura w filmie ma podkreślić emocje bohaterów, które opierają się na podejrzeniach, niepewności i strachu. W domu własnym reżysera nie ma na to miejsca.

Roman Polanski - Autor widmo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: